היתרונות הבריאותיים של שימוש בשקיות אל בד

מאמר זה נועד לשפוך אור על היתרונות הבריאותיים, שלעתים קרובות מתעלמים מהם, של השימוש בשקיות אל-בד. בואו לגלות כיצד האלטרנטיבות הידידותיות לסביבה הללו, תורמות לא רק לסביבה בת קיימא, אלא גם לבריאות ולרווחה האישית. על ידי הפחתת החשיפה לכימיקלים מזיקים המצויים בשקיות ניילון, אנשים, קהילות והסביבה ירוויחו משמעותית כבר היום ולמשך דורות רבים קדימה.

שקיות פשוטות או סכנות בריאותיות: מה אנחנו באמת סוחבים?

זה מחזה נפוץ לראות אנשים נושאים שקיות פלסטיק מלאות במצרכים, בגדים או פריטים אחרים. אבל האם אי פעם עצרתם לחשוב ממה עשויות השקיות הללו ועל הסכנות הבריאותיות הפוטנציאליות שהן עלולות להוות? שקיות פלסטיק, שנמצאות בשימוש נרחב וזמינות בקלות, עשויות להיראות לא מזיקות, אבל הן למעשה מכילות שורה של כימיקלים מזיקים שיכולים להוות סכנה משמעותית לבריאות שלנו.

 • סיבה לדאגה – כימיקלים בפלסטיק:
  שקיות פלסטיק עשויות בדרך כלל מפוליאתילן, חומר המופק מנפט גולמי. בתהליך הייצור מוסיפים לו כימיקלים שונים, כמו פתלטים וביספנול A (BPA), כדי להעניק לשקיות את האיכויות הרצויות. עם זאת, כימיקלים אלו עלולים לדלוף מהשקיות ולזהם את המזון או הפריטים שאנו נושאים בהן. מחקרים קשרו חשיפה לפתלטים ו-BPA למגוון בעיות בריאותיות, כולל הפרעות הורמונליות, בעיות רבייה ואפילו סיכון מוגבר לסוגי סרטן מסוימים.
 • חלקיקים זעירים, בעיות גדולות – מיקרופלסטיק:
  היבט נוסף הנוגע לשקיות ניילון הוא יצירת מיקרופלסטיק. עם הזמן, שקיות ניילון מתפרקות לחתיכות קטנות יותר ויותר ולבסוף הופכות למיקרו-פלסטיק, שיכול לחדור לגופנו בקלות באמצעות בליעה או שאיפה. חלקיקים זעירים אלו נמצאו בחלקים שונים בגוף האדם, כולל הריאות, הכבד ואפילו בשליה במהלך ההריון. מיקרופלסטיק נקשר לדלקת, מתח חמצוני ומגביר את הסיכוי להשלכות בריאותיות ארוכות טווח.
 • זיהום וזיהום צולב:
  שקיות ניילון מהוות לא רק מקור לחשיפה כימית עבור אנשים, אלא הן יכולות גם לתרום לזיהום וזיהום צולב של מזון ופריטים אחרים. האופי הנקבובי של הפלסטיק מאפשר ספיגה ושימור של חיידקים, עובש ומחוללי מחלות אחרים. זה יכול להוביל למחלות וזיהומים הנישאים במזון, שמהווים סיכון לבריאותנו. בנוסף, שימוש חוזר בשקיות ניילון יכול להחמיר עוד יותר את הפוטנציאל לזיהום צולב, שכן כל השאריות או המזהמים משימושים קודמים יכולים לעבור לפריטים חדשים.

 

מדוע שקיות אל-בד הן הבחירה הבריאה יותר?

שקיות אל-בד, הידועות גם בשם שקיות בד לשימוש חוזר, הופכות פופולריות יותר ויותר כחלופה בריאה יותר לשקיות ניילון. הנה כמה סיבות מדוע שקיות אל-בד הן הבחירה הבריאה יותר:

 • ללא כימיקלים:
  בניגוד לשקיות ניילון, שקיות אל-בד עשויות מסיבים טבעיים כמו כותנה או קנבוס, אשר נקיים מהכימיקלים המזיקים המצויים בפלסטיק. משמעות הדבר היא שאין סיכון לזיהומים כימיים בעת שימוש בשקיות אל-בד לשאת את המצרכים או החפצים האישיים שלנו.
 • עמידות לאורך זמן:
  שקיות אל-בד מתוכננות להיות עמידות לאורך זמן. הן יכולות לעמוד בעומסים כבדים ובשימוש יומיומי, כלומר ניתן לעשות בהן שימוש חוזר פעמים רבות. זה מפחית את הצורך בקנייה מתמדת והשלכה לפח של שקיות ניילון חד פעמיות, מה שלא רק חוסך כסף, אלא גם מפחית את הפסולת והזיהום הסביבתי הרב ששקיות ניילון גורמות לו.
 • רחיץ והיגייני:
  אחד היתרונות המרכזיים של שקיות אל-בד הוא שהן ניתנות לכביסה. משמעות הדבר היא שניתן להסיר בקלות כל חיידק או מזהם פוטנציאלי פשוט על ידי השלכתם למכונת הכביסה. כביסה קבועה מבטיחה ששקיות האל-בד נשארות נקיות והיגייניות לשימוש עתידי, ומפחית את הסיכון לזיהום צולב ומחלות הנישאות במזון.
 • רב תכליתית ומסוגננת:
  שקיות אל-בד מגיעות במגוון גדלים, עיצובים וצבעים, מה שהופך אותן לא רק לפרקטיות אלא גם לאופנתיות. שימוש בשקיות אל-בד יכול להיות הצהרה של סגנון אישי, תוך קידום חיים בר קיימא. יתר על כן, לשקיות מאל-בד יש לעתים קרובות תכונות נוספות כגון כיסים או תאים, מה שהופך אותן שימושיות למגוון מטרות שונות, כגון קניות במכולת, נשיאת בגדי כושר או לקחת חפצים לחוף הים.
 • השפעה על הסביבה:
  על ידי בחירה בשקיות אל-בד על פני שקיות ניילון, אנו מצמצמים משמעותית את תרומתנו לזיהום הסביבה. לשקיות פלסטיק לוקח מאות שנים להתפרק, ולעיתים קרובות הן מגיעות למזבלות או מזהמות את האוקיינוסים שלנו, ופוגעות בחיות הבר ובמערכות האקולוגיות. לעומת זאת, ניתן להשתמש בשקיות אל-בד שוב ושוב, להפחית את הפסולת ולחסוך במשאבים.

 

האם אנחנו מרעילים את הסביבה שלנו מטעמי נוחות? – ההשפעה הסביבתית של שקיות פלסטיק

שקיות ניילון הפכו לחלק נפוץ בחיי היומיום שלנו, אך הנוחות שלהן גובה מחיר משמעותי מהסביבה. לייצור, לשימוש ולסילוק של שקיות ניילון יש השפעות הרסניות על המערכות האקולוגיות וחיות הבר. שקיות פלסטיק עשויות ממשאבים שאינם מתחדשים כמו נפט גולמי, התורם לפליטת פחמן ולהתחממות כדור הארץ. יתרה מכך, תהליך הייצור של שקיות ניילון משחרר מזהמים מזיקים לאוויר, מה שפוגע עוד יותר באיכות האוויר.

לאחר שהושלכו, שקיות ניילון מגיעות לרוב למזבלות או מוצאות את דרכן לנהרות, אגמים ואוקיינוסים. לשקיות אלה לוקח מאות שנים להתפרק, מה שמותיר השפעה מתמשכת על הסביבה. חיות ימיות מזהות את שקיות הניילון כמזון ובולעות אותן, מה שגורם לפציעות פנימיות ומוות. נוכחותן של שקיות ניילון באוקיינוסים שלנו לא רק פוגעת בחיי הים, אלא גם משבשת מערכות אקולוגיות שלמות.

ההשפעה הסביבתית של שקיות פלסטיק משתרעת מעבר לחיות בר. שקיות ניילון סותמות את מערכות הניקוז, מה שמוביל להצפות בזמן גשמים עזים. הן גם תורמות לזיהום הקרקע, שכן הן מתפרקות למיקרו-פלסטיק שמחלחל לקרקע ומזהם מקורות מים. לזיהום זה עלולות להיות השלכות חמורות על בריאות האדם, שכן מיקרו-פלסטיקים אלו יכולים להיכנס לשרשרת המזון באמצעות צריכת מים ואדמה מזוהמים.

בריאות הקהילה: אפקט האדווה של בחירה בשקיות אל-בד

כאשר אנו בוחרים להשתמש בשקיות אל-בד במקום בשקיות ניילון, אנו לא רק מועילים לבריאות שלנו אלא גם תורמים לרווחה הכללית של הקהילות שלנו. השימוש בשקיות ניילון נקשר לבעיות בריאותיות שונות, כולל בעיות נשימה, אלרגיות וחוסר איזון הורמונלי. על ידי הפחתת החשיפה שלנו לכימיקלים מזיקים המצויים בשקיות ניילון, אנו יכולים לעזור לשפר את בריאות הנשימה שלנו ולמזער את הסיכון לפתח אלרגיות ומצבים קשורים אחרים.

יתר על כן, לייצור ולסילוק של שקיות ניילון יש השפעות שליליות על הקהילות שבהן הן מיוצרות ומושלכות. מפעלי שקיות ניילון משחררים לעתים קרובות מזהמים רעילים לאוויר ולמים, שמהווים סיכונים בריאותיים חמורים לתושבים הסמוכים. על ידי בחירה בשקיות אל-בד, אנו תומכים באופן פעיל בסביבות נקיות ובריאות יותר עבור אלו המתגוררים בקהילות אלו.

בחירת שקיות אלבד גם מקדמת תחושת קהילה ואחריות כלפי הסביבה. כאשר אנו מביאים שקיות לשימוש חוזר משלנו למכולת או לשוק, אנו נותנים השראה לאחרים לעשות את אותו הדבר. זה יוצר אפקט אדווה, שבו יותר ויותר אנשים הופכים מודעים להשפעות המזיקות של שקיות ניילון ומוטיבציה לבצע בחירות ברות קיימא.

יתרה מכך, השימוש בשקיות אל-בד יכול להוביל להפחתת הפסולת בקהילות שלנו. שקיות ניילון מסתיימות לרוב כפסולת ברחובות, פארקים וחופים, ויוצרות סביבה לא יפה ולא היגיינית. על ידי שימוש בשקיות לשימוש חוזר, אנו יכולים לעזור לשמור על הקהילות שלנו נקיות וללא ההשפעות השליליות של זיהום פלסטיק.

לסיכום, שקיות אל בד מציעות אינספור יתרונות בריאותיים על ידי הפחתת החשיפה שלנו לכימיקלים מזיקים הנמצאים בשקיות ניילון. האימוץ שלהן תורם באופן חיובי לבריאות אישית, לרווחת הקהילה ולשימור הסביבה. המעבר משקיות פלסטיק לשקיות אל-בד הוא צעד פשוט אך יעיל לעבר עולם בריא, נקי ובטוח יותר. 

 

Similar Posts